Links

Tegneaktiviteter på web
Big Draw: Tegn, fold og send videre
Schetch Fu: Tegn online, og se din tegning i timelap bagefter


Se andres tegninger og upload dine egne på web
Pictoplasma: www.pictoplasma.com
Danmarks Radio, Tegneklubben: www.dr.dk/DR1/tegning
Conceptart: En vild side med mange af verdens bedste concept tegnere
Moebius Graphics:www.moebiusgraphics.com , alt omkring tegneren Frank Miller.
DR om tegneserier: www.dr.dk/tema/tegneserier


Tegnematerialer
Aart de Vos: www.aartdevos.dk


Uddannelse
Den Skandinaviske Designhøjskole, Randers: www.designhojskolen.dk
Animations Workshop: www.animwork.dk
Billedskolen i Horsens: www.billedskolenhorsens.dk
Designskolen i Kolding: www.designskolenkolding.dk
Arkitektskolen Århus www.aarch.dk


Sponsorer og samarbejdspartnere 2010
Horsens Kommune:www.horsenskom.dk
Horsens Kunstmuseum: www.horsenskunstmuseum.dk
Hay: www.hay.dk
Aart de Vos: www.aartdevos.dk
Hotel Opus: www.hotelopushorsens.dk
Kluntz: www.kluntz.dk/
Designskolen Kolding: www.designskolenkolding.dk
Den Skandinaviske Designhøjskole: www.designhojskolen.dk
Arkitektskolen Århus www.aarch.dk


Andre relaterede til Tegnefestival
Billedskolen i Horsens: www.billedskolenhorsens.dk
Morgenavisen Jyllands-Postens vidensportal: www.viden.jp.dk
Danmarks Radio: www.dr.dk
Jannik Broz : www.jannikbroz.dk
Big Draw: Engelsk tegnefestival
Børn, Kunst og Billeder: www.bornkunstogbilleder.dk Her finder du alle landets billedskoler.


Medlemmer af Tegnefestivals advisoryboard
Jan Kjær, tegner og forfatter: www.jankjær
Jakob Thorbek, grafiker og illustrator: www.spildaftid.dk
Anders Morgenthaler, tegner og filmskaber: www.wulffmorgenthaler.com
Trine Berthold, arkitekt: Arkitekterne Schmidt, Hammer og Lassen
Thomas Howalt, Business Manager: I.O.Interactive
Søren Essendrop, bil- og produktdesigner: www.essendrop.com
Karoline Kjeldtoft, textildesigner.
Ib Kjeldsmark, illustrator og karikaturtegner: www.ib-k.dk


Woofy hjemmesider
Normann Copenhagen: www.normann-copenhagen.com
Masser af billeder af Woofy: www.23hq.com/Woofy
En side mere om Woofy: www.woofyaroundtheworld.wordpress.com


Filmselskaber
Copenhagen Bombay:www.copenhagenbombay.com
Zentropa:www.zentropa.dk
SF Film: www.sf-film.dk




prikker